Rikke Østergaard har arbejdet med arbejdsglæde i over 20 år. ”BEFRI PREBEN” et koncept, som kan hjælpe dig og dine kollegaer med at skabe en fælles referenceramme for, når I er høje eller lave på følelsesøkonomien – og hvad det betyder for jeres samarbejde. Rikke har lavet nogle kort med de fire primære persontyper, som hun har navngivet: Pligt-Preben, Perfektionist-Preben, Præstations-Preben og Pyt-Preben. Med “Preben-kortene” kan I lære disse typer at kende, og det bliver nemmere at forstå hinandens forskelligheder og skabe bedre samarbejde.
Jung’s personlighedstyper, som danner grundlag for Rikke Østergaards 4 profiltyper, har stor indflydelse på arbejdspladsen, da de kan bidrage til at forstå forskellige adfærdsmønstre og kommunikationsstile. De 4 typer, der er baseret på præferencer som ekstraversion/introversion, sansning/intuition, tænkning/følelse og dømmende/opfattende, kan påvirke, hvordan mennesker samarbejder, træffer beslutninger og håndterer stress.
Bestil en æske med 200 profilkort, 50 af hver Preben-type, og lad dem ligge på jeres skriveborde som en påmindelse om hinandens forskelligheder - eller brug dem aktivt til teambuilding-arrangementer, hvor I minder hinanden om forskelle hvad angår kommunikation, arbejde og trivsel i dit team.
Kortene gør det nemt og let at forstå, når din kollega har en dårlig dag. Med større bevidsthed om hinandens forskelligheder kan vi blive bedre til at forebygge dårlig energi og følelsesforurening på arbejde. Og huske det gode humør på arbejdspladsen.
I kan tage profilkortene med til møder, til teambuilding-arrangementer eller lade dem ligge på jeres skriveborde som en påmindelse om hinandens forskelligheder. For en stor del af befrielsen ligger i at forstå, at alle er forskellige, og at vi arbejder forskelligt og bidrager til fællesskabet på forskellig vis.
“Preben-kortene" kan bestilles på www.befripreben.dk - hvor du også kan tage en test for at se, hvilken "Preben-type" du er.