Tlf. 35 11 21 31

Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenter
generic-cover2

Hør anekdoter fra backstage under modeskydninger og catwalkshows fra hele verden

Chris Pedersen foredrag

Chris Pedersen

TV-vært på DRK og fast vært på Modeuge Nu - Foredrag om den nyeste forskning inden for mode, kultur og samfund.

Forespørg nemt på pris og dato
Uforpligtende forespørgsel på Chris Pedersen

Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.

  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Chris Pedersen holder tankevækkende og aktuelle foredrag om den nyeste forskning inden for mode, kultur og samfund. Han giver sit publikum et forfriskende og opmuntrende bud på, hvad vi kan gøre selv, for at hjælpe udviklingen i modebranchen på vej. Derudover fortæller Chris Pedersen også om Afrikas blomstrende kreative miljø og giver et nuanceret billede af et kontinent i vækst.

Chris Pedersen er tv-vært på DR K, hvor han blandt andet har lavet programmer som ‘Skønhedens magt’, ‘Danmarks unikke stilikoner’, ‘Moderedaktørens dagbog’, ‘Modekoder’, ‘Salon K’, ‘De forfængelige’ og senest ‘AFRIKA – DET NYE SORT’. Han er desuden fast vært på ‘Modeuge Nu’, der dækker Copenhagen Fashion Week.

Chris Pedersen har studeret kommunikation og kunsthistorie, og startede sin karriere som moderedaktør på Euroman, siden blev han redaktør på modemagasinet Cover og chefredaktør på Cover Man og han har desuden skrevet om design, popkultur, mode og kunst for medier som Politiken, Børsen og Berlingske Tidende. I foråret 2015 åbnede Chris Pedersen sin første udstilling, Danish Fashion Now, om dansk mode på Brandts Klædefabrik i Odense i samarbejde med Hkh. Kronprinsesse Mary.

Med udgangspunkt i hans år i modebranchen fortæller Chris Pedersen om en kreativ branche, der har afgørende betydning for de flestes hverdag, vores fælles oplevelse af skønhed og endnu vigtigere vores selvbillede og selvværd. Chris Pedersen foredrag deler desuden ud af anekdoter fra backstage under modeskydninger og catwalkshows fra hele verden.

Se foredrag med Chris Pedersen
Chris Pedersen foredrag

Skønhedens magt

Med udgangspunkt i sine mange år i magasinbranchen fortæller Chris Pedersen om den nyeste forskning indenfor skønhed. Det er nemlig en kæmpe fordel at være smuk. Man tjener flere penge, har flere venner, bedre sex og bedre selvværd. Chris Pedersen løfter i foredraget en del af sløret for, hvordan man skaber de uopnåelige idealer, og fortæller om et ulmende oprør iblandt forbrugerne. Men skønhed er ikke kun biologi. De seneste år har der været tegn på opbrud i både mode og populær-kultur, hvor der ses flere kurvede modeller, ældre kvinder og mænd, handicappede og langt flere etniciteter end før. Særligt de kurvede modeller har brugt de sociale medier aktivt i promoveringen af et mere positivt blik på den kurvede eller buttede krop, og tendensen lægger sig klart i kølvandet på den kropsaktivisme, der har præget debatten de senere år.

I forhold til etnicitet og hudfarve er der også sket en del. Igennem mange år, har det været sådan, at der i modebranchen stort set kun var plads til hvide, blonde og blåøjede modeller, selv i lande hvor andre hudfarver er dominerende. Men det er under forandring nu, hvor magasiner i Indien, Kina og på det afrikanske kontinent er begyndt at stille spørgsmålstegn ved det hvide vestlige ideal. Alder er også interessant i en periode, hvor der tales om det grå guld, er der pludselig blevet plads til ældre kvinder og mænd både i TV, modemedier og populærkulturen, hvor kvinder som Jane Fonda, Helen Mirren og Isabella Rossilini fejres for der rynker og grå stænk i håret.

Og så er der kønsdebatten, hvor særligt de yngre generationer er begyndt at stille spørgsmålstegn ved de klassiske kønsroller, og ikke længere vil defineres som ’piger’ eller ’drenge’, TV-serier som Orange is the new Black og Transparent sætter fokus på transkønnede kvinder og mænd, og modebranchen har omfavnet transkønnede topmodeller som Hari Nef, Laith Ashley og Andreja Pejic. Udviklingen skyldes særligt de sociale medier, men også kulturelle, politiske og økonomiske strømninger.

Chris Pedersen giver et forfriskende og opmuntrende bud på, hvad vi kan gøre selv, for at hjælpe udviklingen på vej.

Chris Pedersen foredrag

Det nye sort

Det kreative miljø på det afrikanske kontinent blomstrer, og i forbindelse med serien ‘Afrika er det nye sort’ har vært og tilrettelægger Chris Pedersen besøgt en lang række designere, fotografer, stylister, modejournalister, musikere og kunstnere med særlig tilknytning til modeindustrien i Afrika for at undersøge, hvad der gør afrikansk mode til noget særligt, og hvorfor medier som Vogue, Elle, Wall Street Journal, Style.com og  NY Times lige nu har kikkerten rettet mod det enorme kontinent.

Chris Pedersen har blandt andet mødt designere som Papa Oppong, Christie Brown, Selly Raby Kane og Adama Paris, instruktøren bag hitserien An African City, modebloggerne 2 Many Siblings, fotograferne Victor Diop og La Frohemien og modejournalisten Diana Opoti, som i 2014 blev kåret til en af Afrikas 50 vigtigste kulturpersonligheder af magasinet New Africa.

Og udviklingen handler om langt mere end tøj. Det handler om en lang række afrikanske lande, der lige nu bruger moden som medspiller i fortællingen om et nyt Afrika. Det handler nemlig om at genfortolke de afrikanske beklædningstraditioner og sætte dem ind i en ny kontekst, der appellerer til kvinder og mænd på tværs af landegrænser og kontinenter.

Med afsæt i kunst, musik, mode, TV, mad og design, giver Chris Pedersen et nuanceret billede af et kontinent i vækst.

Referencer

Uforpligtende forespørgsel på Chris Pedersen

Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.

  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Eller ring til os på

Tlf: 35 11 21 31

Foredragsemner med Chris Pedersen