Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Cand.scient.pol., direktør og foredragsholder - Foredrag om blandt andet digitalisering, strategi og ledelse.
Forespørg nemt på pris og dato5 ud af 5 stjerner
Tusind tak for præsentation. Du fik simpelthen ikke andet end roser hele dagen i går – jeg skulle hilse fra hele teamet og sige KÆMPE tak for et inspirerende og brugbart indlæg. Din kick-off af dagen var spot-on. Endnu en gang tak for dit engagement på så kort varsel – du er stor favorit at få ind igen.
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om Steffen
Foredrag
Video
Referencer
Hvad er digital transformation, og hvilke krav stiller den til kultur, kompetencer og ledelsesstile? Hvilke udfordringer oplever vi i den digitale tidsalder, og hvordan rammer disruption netop din branche? Steffen Damborg er en af de stærkeste kapaciteter herhjemme, når det kommer til digitalisering, strategi og ledelse, og har rådgivet en række globale virksomheder om netop dette – Steffen Damborg foredrag tager disse erfaringer med sig i højst aktuelle og populære præsentationer.
Steffen Damborg har 20 års erfaring som direktør og bestyrelsesmedlem, og har blandt andet virksomheder som EY, JP/Politikens Hus, Handelsbanken, NRGi, TV 2 og CBS på CV’et, og han er forfatter til bogen ”Mastering Digital Transformation”.
Steffen er uddannet MBA og cand.scient.pol. fra universiteterne i Aarhus og Heidelberg (BRD) og har en lederuddannelse fra verdens førende business school under Harvard University i Boston (USA). I dag rådgiver Steffen globale virksomheder i digital transformation, strategi og ledelse, og arbejder med digital strategiudvikling, implementering af digitale strategier, digital transformation af virksomheders produkter, serviceydelser og afsætningskanaler.
Book Steffen Damborg og få værktøjer til hvordan I sikrer succesfuld digital transformation i jeres virksomhed, mens i får viden om hvordan I kan stille krav til jeres organisation.
Se foredrag med Steffen DamborgAlle har hørt om kunstig intelligens og ChatGPT. Den tredje bølge af kunstig intelligens rammer nu Danmark. Det rejser en række naturlige spørgsmål for erhvervslivet. Hvordan vil Regenerative AI som f.eks. ChatGPT påvirke virksomheder, erhvervsmiljøet og samfundet i fremtiden? I dette foredrag vil Steffen Damborg berøre de vigtige spørgsmål, som alle virksomheder, ansatte og forretningsledere bør overveje:
Hvad er Regenerative AI? Hvad er fordelene ved kunstig intelligens i erhvervslivet, og hvordan vil det påvirke virksomhedsdriften? Steffen vil fremhæve eksempler på globale teknologivirksomheder, der allerede bruger Regenerative AI, og foreslå potentielle fremtidige udviklingsmuligheder for Regenerative AI i det danske erhvervsliv.
Under sin præsentation vil Steffen fremhæve, hvad der vil være de økonomiske effekter af den tredje AI-bølge på tværs af industrier. Hvordan Regenerative AI kan forme fremtiden for arbejdsmarkedet, og dele sit syn på nødvendig fremtidig regulering. Foredraget tilpasses den enkelte arrangørs specifikke behov.
Foredragene tilpasses, alt efter publikummets forudsætninger og opdragsgiverens specifikke ønsker
I dette foredrag sætter Steffen Damborg fokus på digital transformation og digital disruption. Ved hjælp af nærværende eksempler på de kræfter der er i spil, får I en forståelse for den teknologiske udvikling. I løbet af foredraget kommer vi rundt om big data, kunstig intelligens, algoritmer, selvkørende biler, robotics og machine learning.
I foredraget indgår der en række danske og internationale eksempler på virksomheder, der er lykkedes med en digital transformation.
Efter en række år med stor teknologi-begejstring, så bliver fokus nu rettet mod de nye krav som både ledere og medarbejdere skal forholde sig til. I dette foredrag om forandringsledelse er fokus på de menneskelige og kulturelle aspekter i en organisation.
Ledelsesudfordringer i en digital tidsalder, Hvordan skaber man en innovativ virksomhedskultur? Hvordan håndterer man forandringsledelse, når udviklingstempoet i omverdenen accelererer? Hvordan får man medarbejderne som medspillere i processen?
Steffen Damborg sætter fokus på en række værktøjer og metoder, der understøtter opbygningen af en digital kultur. Det er bl.a.: The Lean Startup-tilgang udviklet i Silicon Valley, Agil og iterativ produktudvikling, Design Thinking-processer, Realtime data til understøttelse af organisatorisk læring og personlig kompetenceopbygning, Kultur-dimensioner der hhv. understøtter og modarbejder en digital virksomhedskultur og Kotters 8-trinsmodel til succesfuld forandring.
Alt sammen bliver leveret med en portion humor og velvalgte eksempler fra den virkelig verden.
Ledelsesrådgiver og foredragsholder Steffen Damborg tilbyder et skræddersyet foredrag om professionelt bestyrelsesarbejde i virksomhedsbestyrelser. Foredraget krydres med anekdoter, fra Steffen Damborgs erfaring som såvel adm. direktør, professionelt bestyrelsesmedlem og bestyrelsesformand. Foredraget tager udgangspunkt i anbefalingerne for god selskabsledelse og den nyeste forskning inden for selskabsledelse.
I foredraget behandler Steffen Damborg de centrale opgaver for virksomheders øverste ledelse. En bestyrelse i et selskab forestår sammen med en direktion ledelsen af selskabet. Det er bestyrelsens opgave at sørge for, at selskabet drives på forsvarlig måde og at udstikke de overordnede rammer for direktionen i selskabet. En bestyrelse har altså ansvaret for den overordnede ledelse af selskabet og direktionen den daglige ledelse. Bestyrelsens vigtigste opgaver er at:
Nøgleord som bestyrelsens grundlæggende rolle i virksomheden, hvordan arbejder en professionel bestyrelse, hvordan tapper man ind i nogle centrale trends og dagsordner som: digitalisering, aktivt ejerskab, CSR & samfundsansvar, governance og grænser ift. den daglige ledelses nødvendige handlerum.
Nøgleord: bestyrelse, bestyrelsesarbejde og bestyrelsens årshjul (formelle og uformelle opgaver), bestyrelsesansvar, corporate governance, virksomheders samfundsansvar, bestyrelsens rolle ift. digitalisering, transformation, strategiudvikling, CSR og andre vigtige emner i bestyrelsesarbejdet.
Alt efter kundens ønsker og behov, så tilpasses foredraget til den konkrete situation i virksomheden.
Her fortæller Steffen Damborg om digital transformation, som handler om at gå fra en traditionel organisation, der initierer digitale projekter, til en organisation, der har en integreret strategi, som gør organisationen digital i dens kerne.
Tusind tak for præsentation. Du fik simpelthen ikke andet end roser hele dagen i går – jeg skulle hilse fra hele teamet og sige KÆMPE tak for et inspirerende og brugbart indlæg. Din kick-off af dagen var spot-on. Endnu en gang tak for dit engagement på så kort varsel – du er stor favorit at få ind igen.
Cecilia Steen Dupont
Mange tak for et godt oplæg til vores seminar i går. Det fik løftet niveauet for hvordan vi kan tale om den digitale transformation, som vi står over for. Der var (selvfølgelig) slet ikke tid nok – heller ikke efter dit oplæg – til at komme i dybden med en strategi, men vi har i hvert fald fået et meget mere kvalificeret udgangspunkt til at tale videre i gruppen.
Johanne Prahl, direktør
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.