Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Vores foredragsholdere kan også bookes til events der afholdes online. Kontakt os og hør mere om mulighederne.
"Pigen med glasknoglerne" - Ærlige og inspirerende foredrag om både sygdom, livsglæde, jernvilje og humor.
Forespørg nemt på pris og dato4.75 ud af 5 stjerner
"Vi havde en rigtig fin aften. Marie var super god til at fortælle om sit liv med hendes udfordringer. Og hendes herlige humor skinnede også igennem. Folk lyttede meget interesseret."
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om Marie
Foredrag
Referencer
Marie Holm Laursen er kendt fra TV 2-dokumentaren "Glaspigen med jernviljen". I sit ærlige og inspirerende foredrag fortæller hun om sygdom, livsglæde og om at se muligheder i stedet for begrænsninger.
I Aarhus bor Marie Holm Laursen som er kendt fra “Pigen med knogler af glas”, “Glaspigen med Jernviljen – Marie flytter hjemmefra” og “Mads, Marie og Kronprinsessen”. Til daglig går Marie i skole og lever et almindeligt liv, men med det vilkår, at hun lever med en svær grad af knogleskørhed.
Marie Holm Laursen er født med en meget sjælden form for knogleskørhed: Hendes knogler brækker lige så let som glas, og blot et fald fra kørestolen kan tage livet af hende. Marie Holm Laursen har oplevet at brække en arm, et ben eller en anden knogle mellem 500 og 1.000 gange – ingen kender det præcise tal – og hendes krop er fyldt med stænger og skruer, der holder hende sammen. Alligevel har Marie Holm Laursen en positiv tilgang og lyst til livet, som ikke kan andet end smitte af på de mennesker der møder hende, og hører hendes gribende og livsbekræftende historie.
Oplev et velformuleret, humoristisk og udbytterigt foredrag, som især henvender sig til skoler, uddannelsesinstitutioner og foreninger.
Se foredrag med Marie Holm LaursenMarie Holm Laursen foredrag
Vi havde en rigtig fin aften. Marie var super god til at fortælle om sit liv med hendes udfordringer. Og hendes herlige humor skinnede også igennem. Folk lyttede meget interesseret.
Ida Kandborg
Et fantastik foredrag. Marie er en unik pige med en livsglæde uden lige.
Annitta Simonsen
Alle beboerne på Søstjernen var meget optaget af, hvad Marie fortalte om sit liv, sine oplevelser og alle sine brud. De syntes bare, at hun er enorm sej, og det fortalte de hende.
Tove Buch Hansen
Marie havde en rigtig god energi - og kursisterne var meget glade for hendes fortælling.
Susanne Kabel
Kun positive ting at sige. Maria er en sprudlende pige med rigtig god fortælle evne, så alle lever sig ind i hendes liv.
Lilli Petersen
Velforberedt foredrag
Else Marie Andersen
Marie er en livsglad pige og holder forsamlingen fanget med sin åbne og personlige måde at fortælle på. Vi var omkring 80 tilhørere, og der kom meget positiv respons på selve aftenen - men også efterfølgende.
Kirsten Vindum
Vi har kun godt at sige om foredraget. Interessant og spændende at høre om Maries liv.
Bodil Dahl
Maria var super oplagt og gav os et fantastisk foredrag. Hun kom i rigtig god tid, så der var tid til at få det hele på plads og tid til snak - det var rigtig dejligt!
Ellen Balsvad
Marie var en veloplagt foredragsholder, gav vore tilhørere en meget fin oplevelse.
Gynther Revitz, formand
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.