Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Vores foredragsholdere kan også bookes til events der afholdes online. Kontakt os og hør mere om mulighederne.
Socialpædagog, familievejleder og foredragsholder, kendt fra bl.a. 'Hjælp – vi har børn' på TV3
Forespørg nemt på pris og dato5 ud af 5 stjerner
"Foredraget med Lola var meget relevant for vores forældre. Det var levende leveret, budskaberne fremtræder tydeligt og serveret med en stor portion humor. Vi var meget tilfredse med at have Lola på besøg."
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om Lola
Foredrag
Referencer
Du kan godt stoppe med at lede. Hvis dit arrangement kræver en kærlig men velbegrundet opsang og gode råd til forældre eller andre, som arbejder med børn, så er Lola Jensen klart landets bedste foredragsholder! Hun har holdt tusindvis af foredrag, og altid for fyldte sale. Grundet sine skarpe iagttagelser og underholdende personlighed er Lola Jensen hurtigt blevet den mest ærlige og anvendte ekspert, når det kniber med at få børn, familie, parforhold og job til at hænge sammen.
Lola Jensen er med sin uddannelses- og arbejdsmæssige baggrund og med sit talent for seriøs og humoristisk formidling en yderst efterspurgt foredragsholder hos især foreninger, oplysningsforbund, skoler, daginstitutioner og kommuner. Foredrag med Lola Jensen skaber debat, eftertænksomhed og giver deltagerne gode råd – lige til at tage med hjem og afprøve.
I 1980 blev Lola Jensen uddannet socialpædagog, hvorefter hun arbejdede to år i en børnehave og efterfølgende to år på et behandlingshjem for adfærdsvanskelige børn. Lola Jensen har arbejdet som familievejleder for børnefamilie de sidste 25 år og er fast tilknyttet TV2’s Go’morgen Danmark som ekspert. Sammen med sin mand har hun selv tre børn.
Foruden de mange Lola Jensen foredrag og kurser om familieliv og børneopdragelse har hun skrevet flere bøger blandt andet ”Andre folks familie” og ”Hvis lille dreng er jeg så?”, samt udgivet DVD’er om blandt andet skolebørn og teenagere. Mange kender måske også Lola Jensen fra TV3’s program ”Hjælp – vi har børn”. Lola Jensen har derfor en bred erfaring omkring det, der rører sig i “Familien Danmark” netop nu. Alle forældre vil jo faktisk deres børn det bedste. Det er bare ikke altid, at mål og handling kommer til at stemme overens. Måske fordi usikkerhed, dårlig samvittighed, manglende selvtillid, stress, osv. overhaler de gode intentioner. Lola Jensen giver gode råd til, hvordan familielivet bedst kan fungere, og hvordan de gode intentioner skinner igennem.
Lola Jensen foredrag
Lola Jensen foredrag
– Øget stress i hverdagen – hvor kommer den fra, hvordan kan den håndteres/mindskes?
– Tænk hvis du kunne være den bedste del af dig selv hver dag.
– Tænk hvis du kunne møde det bedste i dine omgivelser hver dag.
– Tænk hvis hverdagens mål og ønsker stemte overens med handlingerne.
– Tænk hvis det kunne lykkes med større sammenhæng mellem job, familie og børn.
– Overblik, øget overskud og større familie- og arbejdsglæde.
Lola Jensen foredrag
Lola Jensen foredrag
Lola Jensen foredrag
Lola Jensen foredrag
Meget underholdende, berigende og udfordrende foredrag. Lola havde i den grad publikum med sig igennem hele foredraget.
Rasmus Elleby
Super godt - der blev grinet en masse
Helle Rydhof
Gode nye vinkler. Humor og alvor.
Janne Jakobsen
Supergodt og fint målrettet vores behov.
Jette Panum
Lola var fuldstændig fantastisk
Helle Friis
Det var et godt og lærerigt foredrag
Anette Drost Christensen
Meget inspirerende og morsomt foredrag, som vores forældre kun har positive tilbagemeldinger om. Vi var yderst tilfredse med igen at høre Lola.
Bjørn Vibholm
Det var så godt - Lola er super dygtig.
Pernille Løvenkrands, Personaleforeningen i Gentofte
Vi var så imponeret og ekstremt underholdt. Lola Jensen overgik klart vores forventninger, der vel at mærke tilmed var ret så høje!
Anne
Foredraget med Lola var meget relevant for vores forældre. Det var levende leveret, budskaberne fremtræder tydeligt og serveret med en stor portion humor. Vi var meget tilfredse med at have Lola på besøg.
Bente Fogh
Levende, sprudlende og nærværende foredragsholder!
Claus Toft
Rigtig godt foredrag hvor alle kunne se sig selv i rollerne. Sjovt og meget lærerigt.
Ingrid Brus
Lola Jensen var en stor oplevelse, hun satte hverdagen i spil og på sin humoristiske måde, fik vi lige et par spark over benet. Vi bestiller hende gerne igen en anden gang. Kan kun anbefales.
Anders J. Aagaard
Hun var god til at formidle børnefamiliernes udfordring på en humoristisk måde og uden at være fordømmende.
Anette Philipsen
Lola gav deltagerne stof til eftertanke, som blev formidlet på så underholdende vis, at de også vil kunne huske budskaberne længe. Lola var som sædvanligt topscorer i deltagernes evalueringer.
Birgit Stechmann
Spændende hverdagssituationer blev taget op også ift. samarbejdet mellem forældre og institution. Sjov og inspirerende.
Diana W. R. Jensen
Foredraget var interessant, humoristisk og fangede forældrenes opmærksomhed.
Bianca Jefsen
Lola havde publikum i sin hule hånd allerede fra start! Det er et humoristisk foredrag, hvor der også er plads til nogle stikpiller til forældrene. Vi kan virkelig anbefale, at man booker dette foredrag, hvis man vil have en fantastisk underholdende aften.
Benjamin Lannerö
Lola var fantastisk, sjov, alvorlig og talte lige ind i vor alles forældreskab.
Gia Hald Pedersen Uddberg
Det var et super foredrag at Lola Jensen.
Lisbeth Stegemejer
Det var godt og levede helt op til aftalen.
Susan Pedersen
Super godt og underholdende foredrag, kan varmt anbefales.
Dorthe Jensen
Kun positive tilbagemeldinger. Super foredrag.
Laila Andersen
Vi havde en hyggelig og sjov aften, Lola er et frisk pust og er meget underholdende.
Louise Ørskov Olsen
Meget flot og interessant foredrag. Lola er meget dygtig til at omstille sig og holdt et helt andet foredrag end det vi først havde booket hende til.
Danielle DiBiaso
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.