Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om John & Henrik
Foredrag
To af legenderne fra EM i ’92 fortæller åbenhjertigt og humoristisk om dansk fodbolds ultimative triumf.
John Faxe Jensen og Henrik ‘Store’ Larsen har begge imponerende karrierer i både danske og internationale fodboldklubber bag sig. Som aktiv spiller nåede Faxe forbi Brøndby IF, Hamburger SV, Arsenal og Herfølge, mens ‘Store’ spillede i HIK, Lyngby, Pisa, Aston Villa, Waldhof Mannheim og FC København. Begge var i en periode en fast del af det danske landshold – ‘Store’ med 39 A-landskampe og fem mål og Faxe med 69 kampe i den rød/hvide-trøje og fire mål.
Se foredrag med John Faxe Jensen og Henrik ‘Store’ LarsenAlle bare semi-fodboldinteresserede danskere over 40 husker med garanti, hvad de lavede 26. juni 1992. Og det gør talkshowets to hovedpersoner naturligvis også. Henrik ’Store’ Larsen scorede begge danske mål i den ikoniske semifinale mod Holland, og han endte som turneringens topscorer.
John ’Faxe’ Jensen hamrede Danmark på sejrskurs i finalen mod de tyske verdensmestre, da han – med Henrik ’Store’ Larsens udtryk – ’ramte den lige i røven’.
Det kommer d’herrer også til, når de på scenen lukker op for røverhistorierne, der er blevet til en nationalfortælling i de 30 år, der er gået siden dansk fodbolds ultimative triumf.
Vi tager dig med helt ind i de rød-hvide heltes maskinrum og ser tilbage på en eventyrlig svensk sommer, og hvad den kom til at betyde for ’Store’ og ’Faxe’, der egentlig skulle have holdt sommerferie, men endte som nationalikoner – på afbud.
Det bliver nostalgi for alle pengene – og alt andet end kedeligt – når den igen skal rammes lige i røven.
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.