Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Vores foredragsholdere kan også bookes til events der afholdes online. Kontakt os og hør mere om mulighederne.
4.75 ud af 5 stjerner
"Jeg vil bare lige sige tak for et rigtigt godt foredrag, og det at jeg fik lov til at få indblik i Carolines erfaringer med hensyn til motivation og stress. Det har givet mig mange AHA-oplevelser, mere fokus på egne behov, samt sortering i arbejdsopgaver. Så tak for det"
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om Caroline
Foredrag
Referencer
Caroline Søeborg Ahlefeldt er en uhyre populær foredragsholder, der i sine foredrag leverer skarpe pointer med entusiasme og humor kombineret med sine imponerende erfaringer som iværksætter. Caroline får altid topkarakterer uanset om målgruppen er topledere eller medarbejdere, og er derudover en erfaren ordstyrer og konferencier.
Caroline Søeborg Ahlefeldt er en fantastisk ildsjæl og en entusiastisk foredragsholder, der med sine populære foredrag om iværksætteri, innovation og work-life balance, har gjort sig bemærket ude i landet.
Den kun 23-årige Caroline grundlagde i 1992 Danmarks første internetbureau MouseHouse, og som hun senere i 1999 solgte til Jan Carlzon’s Cell Network. Der blev hun samtidig direktør frem til 2002. Siden har Caroline været med til at starte virksomheder op inden for forlag, design, mode og IT. Caroline har også gjort sig bemærket på TV. Blandt andet i 1996, hvor hun stod bag TV2’s første computerprogrammer “Monitor”. Derudover har Caroline også udviklet og deltaget i tv-programmer som “Danmarks bedste iværksætter” (TV2) og “Chefens sjæl” (DR2).
I dag er Caroline radiovært på Radio 4’s program Fremtidens Forretning. Programmet fungerer som et moderne erhvervsmagasin, hvor Caroline vender ugens største erhvervshistorier ud fra bæredygtighed, cirkulær- og deleøkonomi.
Sideløbende med sine mange projekter har Caroline siddet som bestyrelsesmedlem i store betydningsfulde virksomheder som COOP, LEGO, Vækstfonden, 3XN, Grønnegårdsteateret og Dyrberg/Kern. Desuden har hun en bachelor i informations- og medievidenskab og en MBA fra CBS. Derudover har Caroline en succesfuld karriere som serie-iværksætter med designvirksomheden OeO, Forlaget Pretty Ink, modevirksomheden NOIR og IT-virksomheden Resultmaker.
I 2002 modtog hun blandt andet Alt for damernes Kvindepris med begrundelsen, at “hun er en fantastisk rollemodel, en usædvanlig kvinde med mod til at skabe – virksomheder, arbejdspladser, ånd, energi – og med mod til at vove sig selv.” Derudover blev Caroline kåret som årets heltinde i 2008, hvor en heltinde beskrives som visionær, viljestærk, tidsbevidst, en som bruger sine talenter til at skabe en tanke, der bliver til en idé, der bliver til handling, tager lederskab i sit liv, favner forskellighed og er netværker. DR Kultur nominerede i 2015 også Caroline sammen med 99 andre af Danmarks mest betydningsfulde kvinder i anledningen af 100 året for kvinders valgret.
Udover at være en dygtig foredragsholder er Caroline også en populær og erfaren ordstyrer. Oplev en skarp og professionel moderator og konferencier, der kan holde styr på deltagerne til dine arrangementer. Organisationer og virksomheder såsom Dansk Industri og RealDania har blandt andet haft glæde af Caroline som ordstyrer.
Se foredrag med Caroline Søeborg AhlefeldtCaroline Søeborg Ahlefeldt foredrag
Caroline Søeborg Ahlefeldt foredrag
Caroline Søeborg Ahlefeldt foredrag
Caroline Søeborg Ahlefeldt ordstyrer
Jeg var så ”heldig” at overvære Carolines foredrag på OCC i fredags. Det var spændende, givende, sjovt og på det menneskelige plan meget bevægende. En fantastisk oplevelse.
Bjarne Sørensen
Jeg vil bare lige sige tak for et rigtigt godt foredrag, og det at jeg fik lov til at få indblik i Carolines erfaringer med hensyn til motivation og stress. Det har givet mig mange AHA-oplevelser, mere fokus på egne behov, samt sortering i arbejdsopgaver. Så tak for det
Bjarne Dalgaard
Caroline er en yderst kompetent foredragsholder. Hun er både dygtig,skarp, smuk, velformuleret, sjov og samtidig er det meget rørende. Jeg vil varmt anbefale Caroline som foredragsholder og ville meget gerne høre hende igen.
Jannie Estelle Sarvari
Fremragende foredragsholder. Kan Kun anbefales.
Jan Formann
Alle var tilfredse - Caroline gav sig fuldt ud. Hun kom forberedt og gav den gas med lige præcis den vinkel, som vi havde briefet hende på.
Dorte Ruby
Mange tak for et rigtig godt foredrag hos Microsoft i sidste uge. Jeg blev især inspireret af Carolines anbefalinger mht. at tænke indad, mærke hvad man drømmer om og forfølge drømmene uanset alverdens holdninger til, hvad man kan og bør. Jeg synes ofte at foredrag giver en række praktiske anvisninger: udvid dit netværk, ansæt hjælp til hjemmet osv. hvilket er for ”nemme løsninger”. Drivkraften skal jo netop komme indefra.
Nina Due
Helt i top - god formidler - glimrende engelsk med øje for alle muligheder og finurligheder i det engelske sprog. Var meget opmærksom på hvem målgruppen var.
Helge Padegaard
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.