Regitze Siggaard
Sundhedsinnovator, cand.brom. og formand for Foreningen Hjernesund
Regitze Siggaard er sundhedsinnovator, cand.brom. og formand for Foreningen Hjernesund samt partner i Aktivo Aps. Regitze er optaget af hvordan mennesker motiveres og forandrer deres adfærd. Hun har en fortid som sundhedskonsulent i Københavns Kommune, projektleder i Sundhedsstyrelsen, Falck og Matas samt i Kræftens Bekæmpelse med ansvar for kampagnen ”Vælg fuldkorn først”.
Regitze Siggaard har været hovedarkitekten bag en ny uddannelse som vægtstoprådgiver, hvor mere end 350 sundhedsprofessionelle er uddannet. Hun har ligeledes udviklet og underviser på ledelsesprogrammer i forhold til trivsel og teamudvikling.
Regitze anvender mange forskellige interaktive metoder, så motivation og læring går hånd i hånd, når hun underviser, faciliterer eller afholder foredrag. Regitze holder foredrag og underviser inden for hjernetræning, tabuer og livsstil, samt andre aspekter af sundhed, trivsel og teamudvikling. Hun er aktiv inden for partnerskaber på sundhedsfeltet og tidligere verdensmester i roning.
Væk med myterne om at blive ældre!
- Der er mange myter om det at blive ældre. De skaber et selvforstærkende billede af nedslidning, aftægt og udbrændthed. Facts er, at personer over 50 år i dag er i langt bedre form end tidligere generationer og sagtens fortsat kan have et godt liv – også langt op i årene.
Hvad siger forskningen om hjernen?
- Ny forskning viser, at hjernens funktioner kan vedligeholdes ved træning og sund livsstil – også langt op i årene. Det betyder, at du kan styrke og bevare nogle af de funktioner, som nogle mennesker har udfordringer med. For eksempel den daglige irritation og frustration over, at det kan være svært at huske og bevare koncentrationen.
Hold hjernen sund – bevar livskraften!
- Inspirationsmøde for alle +50-årige. Få viden om hjernesundhed og om, hvordan du holder din hjerne i god form, så du kan bevare et godt liv.
Inviter og bevar den gode arbejdskraft
- Hjernen udvikler sig med alderen – man ”modnes”. Hvad betyder dette, og hvorledes kan denne udvikling udnyttes bedre?