Troels W. Kjær
Hjerneforsker, speciallæge og forfatter. Få skarp indsigt i hjernens potentiale og hvordan vi styrker den gennem mental træning.
5.00 ud af 5
Topanmeldt!
Hjerneforsker, speciallæge og forfatter. Få skarp indsigt i hjernens potentiale og hvordan vi styrker den gennem mental træning.
5.00 ud af 5
Topanmeldt!Troels W. Kjær er en af landets mest profilerede hjerneforskere og en formidler i absolut topklasse. Han kombinerer tung faglig viden med levende eksempler og skarpe pointer, der gør kompleks neurologi let at forstå og relaterbar. Som speciallæge og forfatter leverer han foredrag, der inspirerer, udfordrer og giver konkrete redskaber til at styrke hjernen i hverdagen. Book Troels W. Kjær, hvis I vil have ny viden serveret med engagement og kant.
Troels W. Kjær er hjerneforsker, speciallæge, forfatter og en af de mest efterspurgte eksperter inden for neurovidenskab i Danmark. Hans foredrag er skarpe, tankevækkende og fulde af praktisk anvendelig viden, som gør indtryk på både ledere og medarbejdere. Hans evne til at formidle komplekse emner med humor og klarhed gør ham til en uforglemmelig foredragsholder.
Med årelang erfaring som forsker og læge ved blandt andet Rigshospitalet og Roskilde Sygehus har Troels W. Kjær et unikt indblik i hjernens funktioner. Han arbejder med, hvordan hjernen stimuleres, måles og trænes, og i sine foredrag går han i dybden med hjernens styrker og svagheder, og hvordan vi kan forbedre vores hukommelse, koncentration og mentale overblik - alt sammen blot gennem simple men effektive træningsformer.
Troels W. Kjær har skrevet flere bøger om hjernens potentiale. Den mest kendte bog er "Knivskarp", hvor skuespiller Mikael Birkkjær gennemgår et seks ugers hjernetræningsprogram, der ledte til målbare resultater. Bogen dokumenterer nemlig, hvordan mentale øvelser med ord-, tal- og billedopgaver kan forbedre hjernens ydeevne. Derudover står han også bag bogen "12 minutter til succes", der introducerer meditation som et redskab til at blive gladere, klogere og mere rolig.
Erhvervslivet har i stigende grad fået øjnene op for neurovidenskabens praktiske potentiale. Troels W. Kjær tilbyder foredrag, der både giver ny indsigt og konkrete værktøjer til at fremme mental sundhed, ledelse og innovation. Foredragene skræddersyes altid til kundens behov – uanset om målgruppen er direktionsgangen, medarbejdere eller en bred offentlighed.
Troels W. Kjær er en kendt stemme i medierne og hyppig gæst i tv og aviser, hvor han formidler den nyeste viden om hjernen på en jordnær måde. Han er ikke kun en videnskabsmand, men en ægte storyteller, der fanger sit publikum fra første minut. Hans foredrag er opdaterede, underholdende og tankevækkende, og de giver tilhørerne lyst til at passe bedre på deres mentale kapacitet.
Uanset om I søger ny inspiration til arbejdspladsen, et fagligt oplæg til en konference eller et indspark til et bredere publikum, er Troels W. Kjær det oplagte valg. Med en sjælden kombination af evidens, energi og empati sætter han hjernen på dagsordenen. Book Troels W. Kjær til jeres næste event og få et foredrag, I sent vil glemme.
5 ud af 5
Spændende, relevant og interagerende.
Henriette Møller Hvidovre Hospital
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Det var rigtig spændende. Troels W. Kjær er en medrivende foredragsholder, som både gjorde os klogere og underholdte. Varmeste anbefaling!
Hanne Arentsen Pharmadanmark
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Meget tilfreds. Virkelig god oplægsholder! Der er kommet rigtig god feedback fra deltagerne.
Solrun Stig-Bjørnø Helsingør Kommune
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Der er bred enighed om at foredraget v. Troels W. Kjær var inddragende og indlevende - et rigtig godt foredrag, som gav anledning til gode refleksioner i organisatorisk såvel som personligt perspektiv.
Dorthe Mechernsée Synscenter Refsnæs, Region Sjælland
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Super godt foredrag
Dorthe Brinkmann Club81
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Troels leverede et spændende og lærerigt oplæg/foredrag. Han mødte op i god tid og var klar da vi skulle i gang
Jan Enggaard Jensen Dansk Kiropraktor Forening
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Nærværende og informativt foredrag. Troels forstår, at gøre noget, som godt kunne blive kompliceret, meget forståeligt og tilgængeligt.
Trine Vie Stab Ældre og Sundhed, Lolland Kommune
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Troels holdt et meget veloplagt foredrag. Han inddrog tilhørerne meget og der var god stemning og respons of på hans spørgsmål. Vi lærte en hel del om hjernen og hvordan man kan blive bedre til at bruge den. Vældig godt.
Anne-Grete Winding HK
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Troels W. Kjær var en god og nærværende oplægsholder og formidler. Han formåede at koge kompleks viden om hjernen ned til forståeligt hverdagssprog, som vi kunne tage med os i vores daglige arbejde.
Morten Rasmussen Socialtilsyn Midt
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Selvom jeg havde hørt dele af foredraget før, så havde Troels W. Kjær tydeligt gjort sig tanker om den nye målgruppe. Meget veloplagt og meget afslappende på den gode måde.
Jeanette Marie Axelsen Matematiklærerforeningen
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Det var rigtig godt varieret m. forskellige medier og samtaleformer.
Helle Bach Munk Slangerup Skole
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Det var et fremragende program med en fremragende oplægsholder. Flere af deltagerne har været henne og sige, at de synes det var rigtig godt, vedkommende gav dem noget på et personligt plan, gav dem noget ift. vores kompetenceudviklingsdagsorden, og at man slet ikke følte sig træt i de 3½ time, mens Troels var på!
Bent Gringer Kompetencesekretariatet
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Meget tilfreds.
Marlene Nielsen Landsforeningen Rett Syndrom
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Spændende og inspirerende.
Yvonne Qvist Hærens Konstabel og Korporalforening
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Fantastisk rammende oplæg, der levede op til vores forhåbninger plus lidt til.
Camilla Zhu Studieskolen
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Vedkommende og tilpasset foredrag til vores medlemmer, meget pæn tilslutning til arrangementerne
Martin Mogensen Dansk Dystoniforening
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Super positiv foredragsholder der stille og roligt formidlede sin enorme viden omkring hjernen. Troels har en fantastisk humor og er en fantastisk formidler. I løbet af no time havde han hele salen med enten det var kommunikation med sidemanden eller fælles opgaver. Dejlig aften med mange gode spørgsmål fra salen.
Bente Jeppesen AOF
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Vores medarbejdere var meget glad for foredraget - vi har fået fine tilbagemeldinger fra en del, der var overraskede over, hvor lidt 'forsker-agtig' Troels var og hvor brugbart de oplevede indlægget. Super fedt!
Nana Sofie Due Jensen Nordea Liv & Pension
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Troels foredrag var medrivende og interessant og alle blev engageret i emnet, også bagefter har vi taget emnet op. Troels var god til at tilpasse fremstillingen efterhånden som vi gik frem, så det passede til tilhørerne og hvor de var.
Charlotte Møller PFA
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Troel W. Kjær er en fantastisk formidler og formår at holde publikum engageret under hele oplægget. Da arrangementet var slut gav flere deltagere udtryk for, at det havde været en super oplevelse at høre Troels. En anden deltager skrev en mail til mig, hvor hun gav udtryk for, at vi altid havde gode oplægsholdere, men Troels W Kjær overgik dem alle.
Lene Kjellerup Marselisborg Centrets Aftenskole
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Super fedt at der var mulighed for at flexibilitet i emnet, så det var tilpasset os!
Christina Aalborg Universitet
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Troels er en fantastisk foredragsholder. Meget tilstedeværende og engageret. Vi har været meget glade.
Trine Bille Danske Bank
Troels W. Kjær
5 ud af 5
Super godt foredrag. Spændende og relevant viden formidlet på en på samme tid seriøs og underholdende måde. Ramte tilhørerne (skoleledere) rent. Meget anbefalelsesværdigt.
Dorrit Bamberger Skolelederforeningen
Troels W. Kjær
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag:
Troels W. Kjær foredrag: