Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Vores foredragsholdere kan også bookes til events der afholdes online. Kontakt os og hør mere om mulighederne.
Aldringsforsker, læge dr.med., forfatter, foredragsholder - Om hjernen, socialpolitik, seniorpolitik, sundhed og motion.
Forespørg nemt på pris og dato4.75 ud af 5 stjerner
"Foredraget med Henning Kirk gik rigtig godt. Han var utrolig veltalende og humoristisk i formidling af et ellers lidt tungt emne. Han var en stor succes, og vi har kun fået positiv respons på ham."
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om Henning
Foredrag
Referencer
Henning Kirk er en hyppigt anvendt foredragsholder i både erhvervslivet, kommunerne og i folkeoplysningen grundet hans enorme viden inden for områderne alderdom, hjernen, socialpolitik, seniorpolitik, sundhed og motion. Henning Kirk evner at formidle svære emner, så alle kan forstå det.
Henning Kirk er tidligere leder af Gerontologisk Institut, nu selvstændigt virkende som forfatter, konsulent og ikke mindst en utrolig efterspurgt foredragsholder landet over. Han modtog i 2014 Danske Ældreråds hæderspris for sin indsats med at formidle viden om aldring og ældre.
Sideløbende med sin karriere har Henning Kirk skrevet en lang række bøger, artikler og kronikker om aldring, sygdom og sundhed. Ud over disputatsen “Da alderen blev en diagnose” (1995) kan nævnes en række populære bøger, bl.a. “Det grå guld” (1999), “Huskebogen” (2005) og “Sådan holder du hjernen i gang” (2009). “Afskaf alderdommen – bliv i de voksnes rækker” (sammen med Lone Kühlmann, 2012) og “En kort guide til et langt liv” (2014). Derudover er Henning Kirk medlem af en lang række udvalg og tænketanke inden for sociale- og sundhedsmæssige indsatser, socialpolitik, motion, strategisk fremsyn om det aldrende samfund, fastholdelse af seniorer på arbejdsmarkedet mv.
Henning Kirk foredrag formidler med lethed og forståelighed budskaberne fra eget forfatterskab, altid krydret med den nyeste forskning.
Se foredrag med Henning KirkHenning Kirk foredrag
Henning Kirk foredrag
Henning Kirk foredrag
Henning Kirk foredrag
Henning Kirk er en levende formidler, der på en underholdende og let tilgængelig måde fik fortalt om et svært stof. Publikum var meget glade for aftenen.
Sara Maria Cordtz
Tilhørerne fik nogle redskaber, som de kan anvende i deres dagligdag, hvilket var formålet med foredraget. Vi synes, at Henning Kirk er en god formidler af et stof/område, som ellers er meget kompliceret. Foredraget indgik i vores seniorkursus, hvor der mødte 210 tilhører op.
Signe Pedersen
Henning Kirk fortalte på en interessant og engageret måde om hjernens opbygning og hvad man skal gøre for at holde hjernen aktiv til langt op i årene. Deltagerne var en stor gruppe frivillige på ældreområdet, som syntes det var et spændende foredrag. Der var stor spørgelyst og Henning Kirk var god til at svare på en positiv og forståelig måde.
Mona Høgh
Alle var glade for foredraget - Henning Kirk fik selv garvede ikke-motionister til at begynde at dyrke motion, når nu det var så godt for hjernen. Henning Kirk gik endda en halv time 'over' tiden.
Lisbeth Villumsen
Levende, humoristisk og begavet. Alle de borgere jeg talte med var ovenud begejstrede og jeg selv synes, at det ar meget spændende. Dette er selvfølgelig min personlige evaluering.
Jan-Michael Senderovitz
Henning gjorde emnet meget nærværende.
Tina Bøgild
Henning Kirk indgik, udover oplægget, i dialog på tværs med to andre oplægsholdere. Han bidrog i denne dialog på meget relevant vis med perspektiver ift. fremtidens hjemmepleje.
Sysser Bendtsen
Henning Kirk er simpelthen så god til at videregive sit stof, at alle kan forstå det, og der er et meget stort indhold i det, så det var bare et rigtigt dygtigt og godt foredrag.
Henning Hansen
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.