Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Vores foredragsholdere kan også bookes til events der afholdes online. Kontakt os og hør mere om mulighederne.
Journalist og forfatter. Hvor har klima og bæredygtighed sin plads hos forbrugerne, politikerne og virksomhederne?
Forespørg nemt på pris og datoSend os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om Anna
Foredrag
Klima og bæredygtighed er på dagsordenen både i virksomheder, hos den enkelte forbruger og på politisk niveau. Hvordan kommer vi i gang med den grønne omstilling, og hvordan klimasikrer vi vores forbrug? Det er en proces, vi kan sætte i gang hver især. Det er også en proces, hvor flere virksomheder går forrest som gode eksempler på den grønne og bæredygtige tilgang. Den omstilling er netop i fokus i Anna Fenger Scheftes foredrag. Med afsæt i den nyeste viden, velvalgte cases og konkrete anbefalinger fortæller hun, hvordan forbrugerne og virksomhederne kan gå klimavejen.
Anna Fenger Schefte er en erfaren journalist og redaktør og har arbejdet for ugebrevet Mandag Morgen og tænketanken Sustainia med speciale inden for klima og bæredygtighed. Anna Fenger Schefte har i den henseende særligt rettet sin opmærksomhed mod den klimapolitiske udvikling, erhvervslivet og omstillingen til grøn vækst.
Derudover har Anna Fenger Schefte taget temperaturen på klimadebatterne og den bæredygtige bevidsthed hos forbrugerne og virksomhederne med en lang række publikationer og bøger, som hun blandt andet har udarbejdet i samarbejde med Realdania, Danske Regioner, Landbrug & Fødevarer og Københavns Kommune. Internationalt har hun blandt andet samarbejdet med FN, Huffington Post og UNGC.
Anna Fenger Schefte er derudover forfatter til bøgerne “Klimaguiden” (2019) og “Klimakogebogen” (2019) – den sidste i samarbejde med nogle af Danmarks førende kokke. I disse sætter hun henholdsvis fokus på, hvordan forbrugerne kan træffe klimavenlige valg i hverdagen i forhold til f.eks. rejser og affaldssortering med afsæt i nyeste data og præcise tal, og med kogebogen hvordan forbrugerne kan spise mere klimavenligt. Anna har desuden skrevet “Den store klimabog” (2020), som er en børnebog om klima og så udgiver hun i november 2020 en klimaguide til virksomheder, som klæder erhvervsledere og medarbejdere strategisk og praktisk på til at komme godt i gang med en klimaomstilling – og til at gribe de muligheder, som det skaber.
Så hvad enten du søger en foredragsholder, der kan bidrage med løsninger og forklaringer på klima og bæredygtighed med fokus på forbrugerne, virksomhederne eller politik, så er Anna Fenger Schefte et sikkert valg.
Se foredrag med Anna Fenger SchefteAnna Fenger Schefte foredrag
Anna Fenger Schefte foredrag
Anna Fenger Schefte foredrag
Anna Fenger Schefte foredrag
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.