Tlf. 35 11 21 31
Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenterTlf. 35 11 21 31
Vores foredragsholdere kan også bookes til events der afholdes online. Kontakt os og hør mere om mulighederne.
Efterforsker og tidligere drabschef ved Københavns Politi
Forespørg nemt på pris og datoSend os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.
Om Jens
Foredrag
Den erfarne efterforsker og tidligere drabschef ved Københavns Politi, tager dig med bag politiafspærringerne og giver et unikt indblik i det arbejde han og kollegerne har udført på gerningssteder og i jagten på forbryderne.
Foredraget tager udgangspunkt i bogen “Opklaret – drabschefens erindringer” om sin tid i politiet, og hvordan han har tacklet de ofte grusomme arbejdsoplevelser i privatlivet.
Jens Møller Jensen har arbejdet ved dansk politi igennem 37 år. Mest kendt er han nok som drabschef og leder af afdelingen for Personfarlig Kriminalitet i henholdsvis Københavns Politi, samt Midt- og Vestsjællands Politi.
Hans navn og ansigt blev for alvor kendt i offentligheden, under blandt andet ubådssagen og terrorangrebene på Krudttønden og den jødiske synagoge. Her stod han ofte foran et hav af mikrofoner og kameraer, for at fortælle danskerne om status på politiets efterforskning.
For nylig gik han på pension og udgav sine erindringer i bogen Opklaret – Drabschefens Erindringer på Politikens Forlag i samarbejde med journalist Stine Bolther.
Jens Møller Jensen er tidligere efterforsker og drabschef. Han har gennem 37 år arbejdet for dansk politi, blandt andet 11 år som drabschef. Han har igennem årene stået i spidsen for efterforskning og opklaring af både grov narkotikakriminalitet, menneskehandel og drab.
Da han gik på pension, udgav han sine erindringer i bogen Opklaret – Drabschefens Erindringer. På foredraget inddrager han publikum i sine mange års arbejde som leder, hans erfaringer og tager nogle af de mest spektakulære sager frem.
Se foredrag med Jens Møller JensenForedraget tager afsæt i bogen ‘Opklaret – Drabschefens Erindringer” om Jens Møller Jensens mangeårige ansættelse ved dansk politi. Her har han både efterforsket personfarlig kriminalitet, menneskehandel og narko.
På foredraget fortæller den tv-aktuelle Jens Møller Jensen om arbejdet med flere af de landskendte sager, som morfarmorderen, drabet på den svenske journalist Kim Wall, de københavnske terrorangreb og skudene mod betjente på Christiania.
Efter over 10 år som drabschef har Jens Møller Jensen også stor erfaring i at være leder for en stribe medarbejdere og lede komplicerede efterforskninger. Publikum får et unikt indblik i dansk politis mange nye greb til at efterforske kriminalitet. Hvad er en manhunt, hvor finder man dna og hvordan får man en gerningsmand til at tilstå?
Hør også om brug af specialister, som forstærker politiets efterforskningsteam, om hvordan Jens Møller Jensen er med til at holde modet oppe hos sine medarbejdere, og om vigtigheden af debriefing efter en voldsom hændelse kan bære kollegaerne helskindet igennem.
Åben og ærlig er Jens Møller Jensen også omkring de personlige følelser og tanker, og det store ansvar han har stået med som leder af store efterforskninger i så mange år.
Du får et nuanceret billede af vor tids efterforskningsskridt og et særligt indblik i politiets grundige arbejde, som ofte ikke får fokus i den daglige nyhedsdækning.
Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.