Peter Bredsdorff-Larsen
Cheftræner for Kolding IF og assisterende landstræner for herrelandsholdet
Peter Bredsdorff-Larsen har foruden sin erfaring som træner indenfor håndbold mange års erfaring som leder i erhvervslivet, og som selvstændig konsulent.
Med stor fokus på styrkebaserede og værdsættende værktøjer, har Peter opnået bred erfaring med træning og udvikling af ledere, teams og organisationer.
Peter Bredsdorff blev i foråret 2005 assisterende landstræner for Ulrik Wilbek på herrelandsholdet, der i 2008 oplevede et højdepunkt ved at vinde guldmedaljer ved Europamesterskaberne i Norge. I 2011 vandt herrelandsholdet sølv ved VM.
I foråret 2010 blev Peter Bredsdorff-Larsen Danmarksmester med AaB Håndbold.
Peter Bredsdorff-Larsens foredrag byder på inspiration med fokus på ledelse og teambuilding. Med afsæt i erfaring fra den professionelle sportsverden, giver Peter Bredsdorff-Larsen gode bud på hvordan man får samarbejdet til at fungere bedre.
De bedste resultater bliver skabt med godt humør
- Hvad driver succesfulde teams?
- Hvordan sammensættes og udvikles et vinderhold?
- Hvordan gør vi plads til forskelligheden og talentet på holdet?
- Hvad skal der til for at medarbejdere og ledere motiveres til at tage ansvar for teamets præstationer?
- Lederens mentale beredskab er afgørende for at udvikle den enkelte og teamet. Uanset teamets udfordring eller størrelse, er der masser af inspiration at hente i Peter Bredsforff-Larsens veloplagte indspark.
Det siger vores kunder,
som har oplevet foredrag
med Peter Bredsdorff-Larsen
"Kan sit stof og deltagerne var vilde med det."
- Sara Bache - Lederne
"Meget godt forberedt og ramte helt det, vi havde forventet."
- Pia Ørskov - Creativ Company