Mads Qwist

Peptalker


Når Mads Qwist fortæller bliver der grinet! Han evner at tale direkte til- og med det specifikke publikum, han står overfor, uanset om det er ledere i Microsoft og Codan, akademikere i kommunen eller en gruppe håndværkere.

Mads Qwist lægger vægt på at inspirere med konkret viden, der kan omsættes til praksis for det enkelte menneske og den enkelte organisation. Mange professorer og psykologer kan sikkert formidle den samme viden, men Mads Qwist leverer samtidig værktøjerne, der gør det muligt at implementere denne læring ude i ’virkeligheden’.

Mads Qwist begyndte sin karriere hos Bang & Olufsen og Mærsk Data, herefter var han direktør for et venturedrevet it-selskab, inden han som iværksætter var med til at starte flere virksomheder op fra bunden.

Derfor ved Mads Qwist, hvad der driver mennesker og giver dem modet til at turde mere. Han ved, hvordan man skaber resultater og ikke mindst, hvordan du strukturerer din tilgang, så det ikke bare ender med flotte ord og store ideer, men rent faktisk munder ud i konkret resultater.

Mads Qwist kan begejstre et publikum, fordi han involverer sine tilhørere og ikke er bange for at bruge sig selv. Dette gør Mads Qwist til en fantastisk foredragsholder, der har modet til at udfordre og inspirere.


Genvej til mere succes

  • Derfor skal du og din organisation vide mere om styrker:

  • Som mennesker og organisationer er vi alle sammensat af styrker og svagheder.

  • I skolen blev du formentlig bedt om at lægge flere kræfter i de fag, du klarede dig dårligst i, altså at fokusere på dine svagheder. Men det, du fokuserer på, er også det, du får mere af. Hvad hvis du istedet fokuserede på dine styrker?

  • Den gode nyhed er, at styrker er noget, vi alle har i os. Og aktiverer du dine styrker, vil du opleve at være i tråd med dig selv - en følelse af ’Det er lige mig, det her’.

  • Når du bruger dine styrker, får du også mere energi. Styrkefokus har en genopladende effekt i modsætning til de opgaver, du gør, fordi du skal. Styrkefokus udspringer af den positive psykologi og er således videnskabeligt funderet.

  • Undersøgelser har vist, at når en medarbejder føler, at chefen primært fokuserer på hans eller hendes styrker, oplever medarbejderen langt større engagement og glæde. Desværre føler kun to ud af 10 medarbejdere, at de det meste af tiden gør det, de er bedst til. Og kun én ud af fem mener, at de har mulighed for at bringe deres styrker i spil på jobbet. Der er altså et kæmpe udviklingspotentiale på langt de fleste arbejdspladser.

  • Ser man på mennesker med vedvarende succes, gør de primært to ting: Fokuserer på deres styrker og arbejder udenom deres svagheder. Hvad gør du?


Er du interesseret i mere information om Mads Qwist?
Så kan du enten udfylde forespørgslen til højre eller du kan ringe på 35 11 21 31 eller sende en mail til kontakt@athenas.dk.
Dette kan eksempelvis være vedrørende pris, indhold eller dato-mulighed. Og det er naturligvis helt uforpligtende. Du får hurtigt svar.


Mads Qwist

Mads Qwist - foredrag om motivation og peptalk

Forespørgsel på foredrag

Udfyld en forespørgsel her på Mads Qwist - det er helt uforpligtende. Du kan udfylde de felter, som du kan svare på eller blot efterlade navn og tlf-nummer. Vi svarer hurtigt.

Foredragsholder:

Evt. dato/periode:

I hvilken by skal foredraget afholdes?


Kontakt information
Dit navn:

Evt. firma eller organisation:

Tlf:

E-mail:

Ja tak - jeg vil gerne modtage det månedlige nyhedsbrev om nye foredrag, tilbud og gode råd.

Evt. spørgsmål eller kommentar:

Kontakt

Athenas
Vestergade 63, 2. sal
5000 Odense C
Tlf. 35 11 21 31
kontakt@athenas.dk
Har du spørgsmål, så ring gerne på tlf.: 35 11 21 31
Links  |  Sitemap  |   Om Athenas