Henrik arbejder udfra strategien “Humor, håb og handlekraft”, og sætter fokus på de faktorer, der kan gøre os langtidsfriske, og få os til at stortrives. Han har holdt over 1000 foredrag og peptalks om arbejdsglæde, trivsel, motivation, Work Life Balance, forebyggelse af stress, nedbringelse af sygefravær og ledelse under forandringsprocesser. Er hovedkilde på de 3 første bøger i Skandinavien omkring sammenhængen mellem ledelse og stress. Han har rådgivet topledere, og lavet ledertræningsforløb bl.a. i SAS, Novo Nordisk, Topdanmark, Multidata, Middelfart Sparekasse og Coca-Cola.
Benyttes ofte som stressekspert og trivselsekspert af medierne bl.a. i DR's serie "Stress - den moderne syge", "Besat af arbejde" og "Det gode liv", samt Børsen Executives serie om nye ledelsesredskaber til forebyggelse af stress. Har skrevet bogen “Fra overlevelse til overskud” om at lære at stortrives og blive langtidsfrisk, som udkom 30. oktober 2009 på forlaget Lindhart & Ringhof. Henrik Kroghs foredrag er uhyre underholdende og han er kendt for selv at kunne begejstre vestjyder, der lige har spist.
Henrik Kroghs varemærke er en unik evne til at videregive sin viden og sine værktøjer på en usædvanlig underholdende og jordnær måde. Han er kendt for at kunne forklare komplekse problemstillinger og indviklet hjernekemi, så alle deltagere kan forstå det, og kan anvende den nye viden og værktøjskassen, så snart de går ud af døren.
Det siger vores kunder,
som har oplevet foredrag
med Henrik Krogh
"Henrik har en enestående evne til at kunne fortælle om komplicerede emner på en ikke akademisk måde, så vi alle kan forstå det, og bruge det til noget, så snart vi går ud af døren."
- Adm. direktør Lars Green - Novo Nordisk Corporate Finance
"Henrik Krogh er absolut en af Danmarks bedste entertainere med et informativt show i verdensklasse. 6 stjerner på en skala til 5."
- Jimmy Gørtz, Director Human Resources - SAS Ground Services Denmark A/S
"Henrik er en af de få, der kan begejstre en samling vestjyder, der lige har spist."
- Koncern HR, Arla Foods
"Henriks talkshow i Cirkusbygningen var virkelig underholdende, lærerigt og nærværende."
- Gitte Møller Madsen, Gruppeleder - SAS Ground Services Denmark A/S
"Vi havde 300 medarbejdere med til 3 foredrag med Henrik Krogh. Har fået gode tilbagemeldinger på det - de har haft en lærerig og spændende dag med Henrik Krogh. Han leverer varen og ved hvad han taler om! Fantastisk levende og det er nu flere måneder siden første foredrag i Varde Kommune, og det er mit indtryk, at det absolut ikke er glemt endnu!"
- Heidi Birkler - Varde Kommune
"Henrik talte lige ind i de kommunale ledere og tillidsvalgtes verden. Hans facon er sjov - man bliver underholdt, men på en meget begavet måde. Det er jo ikke nyt, at vi altid skal se på det positive, men Henrik tvister de kendte dagsordener, så man bliver bragt videre og får nogle øjenåbnere."
- Anne Lemcke - Viborg Kommune
"Det er svært at sige andet end, at det var et fuldstændig fantastisk indlæg på vores Projektdag 2010."
- Charlotte Cordua - Kompetencevirksomheden Mannaz A/S
"Henrik er en mønsterforedragsholder. Fantastisk morsom formidling af et budskab med substans."
- Carsten Ammitzbøll - HR og Personale, Odsherred Kommune
"Humoristisk, god til at opfange stemningen, gode historier til at opsummere pointer i foredraget. bruger dagligt både privat og arbejdsmæssigt de små pointer - såsom at trække vejret ordentligt - at sige gode ting i stedet for dårlige/negative ting til sig selv."
- Camila H Bang - Natur og Vejservice Syddjurs Kommune, materielgården i Ebeltoft
"Tusind tak til Henrik Krogh for at han kunne træde til med så kort varsel. Har kun ros og vil helt klart anbefale Henrik som foredragsholder til andre firmaer. Henrik formåede at gøre materialet interessant og inspirerende på en rigtig god og humoristisk måde og med eksempler som alle kunne relatere sig til. Ikke mindst var det rigtig godt at få brugbare værktøjer og gode råd med hjem."
- Annette Holm Nielsen - Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut
"Henrik Krogh fangede sit publikum lige fra første minut. Han var meget engageret, levende, havde noget på hjertet og så var det krydret med en god portion humor. Super foredrag. Vi var alle enige om, at tiden desværre gik alt for hurtigt!"
- Karsten Pedersen - Randers Realskole
"Vi syntes det var et meget livligt, underholdende, humoristisk og inspirerende foredrag, hvor vi fik en masse gode værktøjer, som vi både kan bruge privat og på arbejdet. Henrik var meget nærværende og levende i sit foredrag og han havde "skræddersyet" det godt, så det var relevant for vores faggruppe."
- Mimi Paustian Hummelmose - Steno Diabetes Center
"SUPER, PERFEKT, SAD LIGE I SKABET."
- Tina Ellesgaard - Allerød Kommune
"Et meget intenst og sjovt foredrag som alle i vores gruppe kunne bruge til noget."
- Helle Dromph - Novo Nordisk A/S
"Sprudlende og meget engageret foredrag."
- Ingelise Holländer - ITC, Køge Kommune
"Spændende, levende og vedkommende leveret."
- Mette Elsig - Gladsaxe Kommune, Børne- og Kulturforvaltningen
"Inspirerende, tankevækkende - rigtig god formidlingsevne. Man husker mange elementer fordi Henrik var god til konkrete eksempler og øvelser og så var det humoristisk."
- Karen Lyndgaard Hansen - Region Sjælland - Sygehus Syd, Nykøbing Falster - Medicinsk afdeling
"Et meget levende og inspirerende foredrag, hvor Henrik havde en god og tæt kontakt til tilhørerne. Foredraget indeholdt både humor og mange fine input, som kan bruges når hverdagen bliver "Kung FU"."
- Doris Bang - Distrikt Auning; Børnepasningsområdet 0-6 år; Norddjurs Kommune
"Det var super godt - festlig, men bestemt også med brugbare værktøjer - alle både ledere og medarbejdere var begejstrede."
- Ditte Løgager - YouSee A/S
"Super spændende, levende og relevant og man fik ny interessant viden, der kan anvendes!"
- Lene Mikkelsen - COK, Center for Offentlig Kompetenceudvikling
"Meget fint at Henrik kontaktede undertegnede før foredraget for at aftale endelige detaljer og opnå viden om målgruppen. Samtidig gik Henrik rigtig fint i dialog med deltagerne."
- Hasse Jacobsen - RusmiddelCenter Odense
"Henrik Krogh var efter alle deltageres (og min) mening helt i top. Alle fik et godt udbytte af dagen og gav udtryk for, at man sjældent havde mødt et så engageret og spændende menneske, der vidste utroligt meget om det emne, han formidlede. Vi havde ham en hel dag, der bare fløj væk. Imponerende var hans menneskelige formidling, aktualiteten mht. tidens stressproblematikker og ift. arbejdsmiljøforhold på vores skole. Mine medarbejdere (og jeg) vil gerne være sammen med Henrik Krogh igen næste år!"
- Martin Agerbak Madsen - Det Kgl. Vajsenhus
"Det er det bedste vi har hørt længe. Dejligt at få fokus på de langtidsfriske. Henrik Krogs foredrag var meget inspirerende, sjov, veldokumenteret, givende og på alle måder noget vi kunne forholde os til og bruge i praksis."
- Jane Kilt - Børn&Unge, Århus Kommune
"Dejligt med et foredrag som både indeholdt brugbar information om, hvordan vi bliver langtidsfriske samtidig med at det var yderst underholdende. Vi brugte ham som afslutningen på to intense dage og alligevel formåede han at få hele salen med. Godt gået:-) Og så var det dejligt at han gav os et eksemplar af hans bog."
- Kirstine Sidenius - Danske Bioanalytikere
"Engageret og levende formidling af stoffet. Skabte en god stemning. gav sig selv 100 % - det kan vi godt li´ :)"
- Jette Facius - EUC Nordvest, Thisted