Anja Philip

Cand. scient., tidl. tv-vært og redaktør, forfatter og projektchef for Kræftens Bekæmpelse


Anja Philip har mange års erfaring indenfor faglig formidling fra DR, hvor hun i en længere årrække var vært for Viden om på DR2, og fra Experimentarium som hun var med til at planlægge, drive og udvikle.

I dag fungerer hun som projektchef i Kræftens Bekæmpelse med ansvar for forebyggelse af kræft i huden. Anja Philip arbejder således fortsat med formidlingen af faglige budskaber - så budskabet når igennem. Hun er formand for Foreningen af Danske Videnskabsjournalister og forfatter til en interaktiv børnebog.

Anja Philips foredrag leverer redskaberne og inspirationen du skal bruge til at trænge igennem med dit budskab - selvom det måtte være vanskeligt og tungt fagligt materiale, der er tale om. Bliv motiveret til den gode kommunikation.


Formidling i øjenhøjde – et værktøjskursus, når man vil over rampen med et fagligt budskab

  • "Naturvidenskab er svært og kun interessant for en mindre, nørdet del af befolkningen."

  • Ovenstående holdning er desværre udbredt i den danske befolkning. Det er kritisk, da naturvidenskab og teknik er hele grundlaget for, at vores liv ser ud, som det gør i den moderne verden, vi fungerer i.

  • Hvorfor er de naturvidenskabelige og tekniske emner ikke på dagsordenen i samfundsdebatten?

  • En del af svaret ligger i den måde naturvidenskab ofte formidles på – tit for indforstået, for svært og for støvet - eller også formidles den slet ikke! Naturvidenskab må derfor gøres til "den gode historie."

  • Foredraget giver en række praktiske anvisninger på, hvordan man kan kommunikere naturvidenskab, således at denne kommer i øjenhøjde med modtageren.

Karrierevalg

  • Anja Philip kan give inspiration til messer og på karrieredagen. Med sin utraditionelle baggrund som cellebiolog, ansættelser på forskellige typer af arbejdspladser, uddannelse i udlandet og en farverig studietid med relevante jobs og projekter, kan hun give incitament til at tage den ekstra udfordring op.

  • Hun kan desuden svare på mange typer af spørgsmål, som man måtte have i forbindelse med valg af karriere.


Er du interesseret i mere information om Anja Philip?
Så kan du enten udfylde forespørgslen til højre eller du kan ringe på 35 11 21 31 eller sende en mail til kontakt@athenas.dk.
Dette kan eksempelvis være vedrørende pris, indhold eller dato-mulighed. Og det er naturligvis helt uforpligtende. Du får hurtigt svar.


Anja Philip

Anja Philip - foredrag om formidling, kommunikation og videnskab

Forespørgsel på foredrag

Udfyld en forespørgsel her på Anja Philip - det er helt uforpligtende. Du kan udfylde de felter, som du kan svare på eller blot efterlade navn og tlf-nummer. Vi svarer hurtigt.

Foredragsholder:

Evt. dato/periode:

I hvilken by skal foredraget afholdes?


Kontakt information
Dit navn:

Evt. firma eller organisation:

Tlf:

E-mail:

Ja tak - jeg vil gerne modtage det månedlige nyhedsbrev om nye foredrag, tilbud og gode råd.

Evt. spørgsmål eller kommentar:

Kontakt

Athenas
Vestergade 63, 2. sal
5000 Odense C
Tlf. 35 11 21 31
kontakt@athenas.dk
Har du spørgsmål, så ring gerne på tlf.: 35 11 21 31
Links  |  Sitemap  |   Om Athenas